ترانه ای متفاوت در ارتباط با رویدادهای پس از انتخابات

موسیقی اعتراض با گویش پاپ

تولید موسیقی های اعتراضی با لحن پاپ، در کشور ما پیشینه ای چهل ساله دارد. از پیشگامان آن می توان به نام های زنده یادان فرهاد مهراد و فریدون فروغی اشاره کرد. شاید بشود نام داریوش را هم به این دو افزود. دهه نخست انقلاب، چیزی که نبود، موسیقی پاپ بود. پس از جنگ هم وقتی پا گرفت، بیشتر بر مدار موضوعات عاشقانه و غالباً خنثی می پرخید. پس از روی کار آمدن سید محمد خاتمی در دوم خرداد 1376 خورشیدی ( میلادی)، این موسیقی رونقی دیگر گرفت و حتی برای نخستین بار جشنواره موسیقی پاپ برگزار شد. پیرو آن، نمونه هایی از موسیقی اعتراض تولید شد ولی جو زمانه خیلی اعتراضی نبود.

  بعد از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری دوره دهم، که حوادث تأسف بار و خونینی در پی داشت، موسیقی اعتراض در انواع گونه های سنتی، ارکستری ایرانی و پاپ خودنمایی کرد. از نمونه هایی که با لحن کاملاً ایرانی و با همراهی ارکستر بزرگ تولید شدند، دو اثر ایرانیان ساخته پیمان سلطانی و زبان آتش ساخته استاد شجریان به نظرم تأثیرگذارتر بودند. به تازگی نمونه ای از واکنش موسیقایی به رویدادهای پس از انتخاب را در شکل و شمایل موسیقی پاپ شنیدم که فکر می کنم، آن هم کار جانداری است. شعرش سروده بهمن رافعی و آهنگ و خوانش زیبای آن توسط هومن ه (آهنگساز) و فرید صلواتی (خواننده) صورت گرفته است.

کدامین چشمه سمی شد، که آب از آب می ترسد؟

و حتی، ذهن ماهیگیر، از قلاب می ترسد

کدامین وحشت وحشی، گرفته روح دریا را

که توفان از خروش و موج از گرداب می ترسد

گرفته وسعت شب را، غباری آنچنان مبهم

که چشم از دیدگاه و ماه از مهتاب می ترسد

شب است و خیمه شب بازان و رقص وحشی اشباح

مژه از پلک و پلک از چشم و چشم از خواب مي ترسد

فغان ، زین شهر کج باور، که حتی نکته آموزش

زافسون و طلسم و رمل و اسطرلاب می ترسد

فضا را آنچنان آلوده، دود نفرت و نفرين

که موشک هم، ز سطح سکوی پرتاب می ترسد

طنین کار سازی هم، زسازی بر نمی خیزد .

که چنگ از پرده ها و سیم، از مضراب می ترسد

سخن، دیگر کن ای بهمن ! کجا باور توان كردن

که غوک از جلبک و خرچنگ از مرداب می ترسد

 

این آقا فرید صلواتی که من ایشان را نمی شناسم و فقط در اینترنت پیدا کردم، با یک واسطه آخوندزاده است، از پدری اصفهانی و مادری آذری. او نوه دختری علامه محمد تقی جعفری است. ظاهراً به صورت حرفه ای در حوزه موسیقی فعالیت نمی کند. ولی نیک می دانیم گاه جرقه هایی به وجود می آید که این گونه صحبت ها را به حاشیه می برد. تأثیر پذیری وی از علیرضا عصار کاملاً مشهود است. جنس کلام مورد استفاده عصار و نوع خوانش های وی کار خود را کرده است. در انتهای اثر هم وی گریز کوتاهی به دستگاه نوا می زند تا خیلی در بند گام مینور نباشد. آرزوی کارهای قوی تری برای ایشان دارم.

 

 ترانه "می ترسم" با صدای فرید صلواتی را بشنوید

 

 مطالب مرتبط:

تفنگت را زمین بگذار 

 

نوشته شده توسط هوشنگ سامانی Hooshang Samani در سه شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۸ ساعت 7:46 | لینک ثابت |
 
business article
Powered By Blogfa - Designing & Supporting Tools By WebGozar